TEST : Magenta SmartHome od Telekomu

Na testovanie služby SmartHome od Telekomu som sa veľmi tešil. Prišiel čas otestovať túto službu dopodrobna. V základnom balení služby SmartHome je centrála, pohybový senzor a dverový senzor. Ďalšou možnosťou ako získať viac produktov SmartHome si je buď ich prenajať za mesačný poplatok, alebo si produkty zakúpiť. Niekedy sa ale aj tieto produkty pohybujú v 100vkách eur, takže ja si myslím že je výhodnejšie si dať ďalšie produkty do prenájmu.

Službu SmartHome si môžete objednať v ktoromkoľvek Telekom Centre. Samostatný balík so zariadeniami Vám príde na adresu kuriérom v taške Telekom SmartHome. Nám prišiel balíček obsahujúci centrálu, dverový senzor, pohybový senzor, inteligentná zásuvka a interiérová kamera. Všetky tieto zariadenia nájdete zabalené v krabičkách a  sú presne označené. Vždy na zadnej strane krabičiek nájdete popis produktov.

Ako prvý krok pri inštalácii produktov SmartHome si zapojíme SmartHome centrálu. Centrálu zapojíme do elektrickej zásuvky a následne sa nám rozsvieti logo SmartHome na prednej časti centrály. To ale ešte nie je všetko. Následne si centrálu musíme pripojiť k internetovej sieti a to buď pomocou ethernetového kábla alebo pomocou Wi-Fi. Ja som si zvolil zapojenie pomocou ethernetového kábla, nakoľko sa centrála rýchlejšie nainštaluje. Akonáhle pripojíme centrálu k internetu začne sa konfigurovať. Konfigurácia centrály trvá cca 20 minút. Zatiaľ kym sa teda centrála konfiguruje môžeme si stiahnút aplikáciu SmartHome do smarfónu. Následne sa do aplikácie registrujeme.

Inštalácia služby a centrály je veľmi jednoduchá a zvládne ju takmer každý. Následne po registrovaní a nainštalovaní centrály do aplikácie SmartHome Vás centrála vyzve aby ste pridali ďalšie zariadenia do služby SmartHome. Ako prvé som teda išiel inštalovať dverový senzor. Dverový senzor som umiestnil na dvere rodinného domu. Keďže sú dvere drevené uchytil som senzory pomocou rýchloskrutiek, ktoré nájdete v balení dverového senzoru. Po inštalácii senzorov som si teda napároval dverový senzor a následne si zvolil aj umiestnenie kde sa nachádza. V mojom prípade sa dverový senzor nachádza v stupnej hale.

Čo ma ale nesmierne prekvapilo v službe Magenta SmartHome je inteligentná zásuvka. Párovanie zásuvky s centrálou netrvalo ani minútu a hneď som ju mohol používať. Na túto inteligentnú zásuvku som zapojil pieskovú filtráciu k bazénu. Tomuto sa hovorí pohodlnosť. Filtráciu v bazéne si teda môžem vypnúť alebo zapnúť kedykoľvek aj vďaka službe SmartHome a hlavne vďaka inteligentnej zásuvke.

Ďalším zariadením, ktoré som napároval k centrále je pohybový senzor. Je to maličká krabička v rozmere cca 3×3 cm. Umiestnite si ju kďeloľvek kde by ste očakávali pohyb. V balení pohybového senzoru sa nachádzajú dve lepky, ktorými si pohybový senzor viete umiestniť kdekoľvek. Následne si pohybový senzor napárujete a funguje :) .

Posledným krokom inštalácie služby Magenta SmartHome bola interiérová kamera. V aplikácii som si teda vyhľadal kameru, ktorú som dostal v balení. Následne som si ju zapojil pomocou ethernetového portu do Wi-Fi routra a v aplikácií mi kamerku hneď našlo. Klikol som si už teda na kamerku a kamerka vyžadovala prístupové heslo. Heslo si zvolíte podľa vaších predstáv. Kamerka následne sa nakonfiguruje a opýta sa či ju chcete pripojiť cez Wi-Fi. Zvolil som si teda pripojenie cez Wi-Fi a následne od Vás kamerka bude vyžadovať heslo k Vašej Wi-Fi sieti. Následne si ju pripojíte a odpojíte ethernetový kábel. Kamera je takto nastavená a pripravená na použitie cez Wi-Fi sieť. Je to jednoduché no nie ? :)

 

Služba Magenta SmartHome od Slovak Telekomu funguje perfektne a jej inštaláciu zvládne každý, ktorý sa aspon kus vyzná do PC. Pokiaľ ste všetko nakonfigurovali správne malo by Vám všetko fungovať a nemali by ste mať žiadne problémy s touto perfektnou službou od Telekomu. Služba Magenta SmartHome štartuje už od 10,99 eur. V mojom prípade mesačný poplatok za všetky produkty sa pohyboval vo výške 19,97 eur. Myslím si že poplatok za túto službu je adekvátny a mať domácnosť pod kontrolou za 20 eur je super :) .

 

Igor Krahulec

Volám sa Igor Krahulec a som šéfredaktor webov www.mobildobodky.sk, www.pc.dobodky.sk a www.foto.dobodky.sk . Zaujímam sa o IT a mobilné technológie. Venujem sa hlavne mobilným telefónom, ale napríklad aj počítačom a ich perifériám. Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať na e-mail redakcia@dobodky.sk alebo na redakcia@mobildobodky.sk

Advertisement