Sea Hero Quest: unikátna hra pomôže pri výskume demencie

Telekom predstavil inovatívnu mobilnú hru Sea Hero Quest, ktorá nielen pobaví, ale hlavne pomôže dobrej veci – vedcom pri výskume demencie. Hra je špeciálne navrhnutá tak, aby posunula vedecké chápanie priestorovej orientácie človeka, ktorá s problémom demencie úzko súvisí.

unnamed

Najčastejšou formou demencie (50 – 60 % prípadov) je Alzheimerova choroba. V súčasnosti ňou trpí približne 45 miliónov ľudí na svete, a podľa psychiatra MUDr. Martina Halma má na Slovensku túto plíživú chorobu 40- až 60-tisíc ľudí. Podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ich v roku 2050 bude viac než 130 miliónov. Medzi príznaky patrí strata spomienok a problémy s orientáciou v známom prostredí. Lieky vedúce k vyliečeniu zatiaľ neexistujú.

Jedným z kľúčových krokov smerujúcim k vývoju nových diagnostických testov ochorenia je vytvorenie globálneho štandardu ľudskej orientácie a povedomia o priestore. Pre jeho vytvorenie je nevyhnutný čo najmasovejší zber dát. A práve k zberu dát poslúži nová inovatívna hra určená pre smartfóny a tablety.

unnamed-1

Sea Hero Quest je príbehom chlapca, ktorý sa rozhodne zachrániť spomienky svojho otca a vydá sa na dobrodružnú cestu po mori. Úlohou hráča je bezpečne a správne navigovať svoju loď do cieľa. Navigácia a schopnosť orientovať sa v priestore sú nielen kľúčovými prvkami hry, ale zároveň predstavujú základ pre zber dát potrebných na vytvorenie nových diagnostických testov demencie.

Vývojári navrhli hru spoločne s vedcami tak, aby poskytovala v každom smere čo možno najviac informácií o orientácii a pohybe hráča v priestore. Experti tak môžu premeniť na hodnotný vedecký údaj každú sekundu hry, v ktorej hráč hľadá cestu v bludisku ostrovov a ľadovcov. Je až neuveriteľné, že dve minúty hrania sa vyrovnajú 300 minútam času, ktorý by bol potrebný na výskum realizovaný tradičným spôsobom.

unnamed-2

Deutsche Telekom vyvinul hru Sea Hero Quest v medzinárodnej spolupráci s herným štúdiom Glitchers, organizáciou Alzheimer’s Research a univerzitami University College London a University of East Anglia. Príprava projektu trvala viac než rok.

Poskytnuté dáta budú anonymizované a bezpečne uložené v dátovom centre Deutsche Telekomu v Nemecku. Hráči, ktorí si chcú hru zahrať, no nemajú záujem odosielať svoje dáta, čo by však bola škoda, pretože by hra stratila zmysel, majú možnosť zakázať odosielanie údajov na výskum.

Igor Krahulec
Volám sa Igor Krahulec a som šéfredaktor webov www.mobildobodky.sk, www.pc.dobodky.sk a www.foto.dobodky.sk . Zaujímam sa o IT a mobilné technológie. Venujem sa hlavne mobilným telefónom, ale napríklad aj počítačom a ich perifériám. Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať na e-mail redakcia@dobodky.sk alebo na redakcia@mobildobodky.sk

Advertisement