RECENZIA: Nokia Lumia 930

Najmladší z trojice mobilných operačných systémov, Windows Phone, to mal v minulých rokoch ťažké. Konkurencia v podobe Androidu a iOS bola stále napred, stále prinášala či už silnejší hardvér alebo novšie softvérové funkcie. A ak človek prišiel do obchodu, spravidla siahol po (ešte k tomu) lacnejšiemu Androidu alebo po naopak drahšom iPhone

DSC_0001Keď ale tento rok v apríli prišla nová verzia Windows Phone 8.1, ktorá či už chcete alebo nie, používa rad prvkov z Androidu a iOS, urobil tým Microsoft obrovský krok dopredu

DSC_0002Keď som vzal novú Lumiu 930 do ruky, spomenul som si na dve generácie starú Lumiu 920. Vtedy bol 4,5 telefón vážiaci skoro 200 gramov znateľne hrubý, ako jeho druhý potomok má síce väčší 5displej, ale ani 167 gramov nie je žiadna hitparáda . Lumia 930 je skrátka opäť skôr robustný smartphone, na ktorý si človek musí najskôr zvyknúť

DSC_0005Lumia 930 je precízne spracovaná. Skladá sa z kovového rámu, zadného polykarbonátového krytu a na čelnej strane z unikátne zakriveného krycieho skla Gorilla Glass 3 plynule zrezaného k stranám.

DSC_0006Celkovo je dizajn aj spracovanie prvotriedne, ovládacie tlačidlá výrobca tiež zvládol dobre rozmiestniť. Vypínacia klávesa skvele padne na pravý palec, odomykať telefón ale môžete pokojne dvojitým poklepaním kdekoľvek na displeji.

DSC_0007Pri dlhšom používaní ale zrejme tiež prídete na to, že jedno z tlačidiel pod displejom vám bude pripadať tak trochu zbytočné. Áno, vyhľadávanie na Bingu nielen v našich končinách stále vychádza ako nepoužiteľné a nahradenie za zlatý“ Google bohužiaľ možné nie je.

DSC_0008Čo mi prišlo horšie, je absencia notifikačnej LED diódy – a čo viac – dokonca tiež chýba obrazovka Glance Screen pre notifikácie na zhasnutom displeji. Ak teda prešvihnete akúkoľvek notifikáciu, budete kvôli jej zistení najprv musieť telefón skontrolovať prebudením displeja.

 DSC_0009
Nielen zakrivené krycie sklo, ale tiež to, čo sa skrýva pod ním, si zaslúži pozornosť. Najvybavenejšia Nokia používa AMOLED panel s rozlíšením Full HD, teda 1920 x 1080 px, čo znamená na 5 uhlopriečke úžasnú jemnosť 441 ppi.
DSC_0010
Obraz je dokonale ostrý a farby sú vďaka technológii AMOLED veľmi sýte ale farebný profil sa nastaviť a zmeniť, ak vám pastelkové farby toľko nevyhovujú.
DSC_0012
Výborná je potom čitateľnosť, aj vonku na slnku sa displej dobre prečítať a nemá také problémy, ako väčšina dnešných smartphonov. U Nokie je tiež zvykom špeciálny režim pre ovládanie kapacitného displeja aj v rukaviciach.
 DSC_0013
Kvalitný displej je základ a Lumia 930 vďaka najnovšiemu Windows Phone 8.1 pokračuje v tomto duchu aj v oblasti prostredia. Rýchle, svižné a jednoduché prostredie s funkčným multitaskingom, ktoré novo prináša šikovné notifikačné centrum s rýchlymi prepínačmi toto sa podarilo.
DSC_0015
Rovnako tak konečne rozdelenia hlasitosti zvukov pre zvonenie, multimédiá a budík, alebo konečne použiteľný kalendár. Zmien je viac a zaoberať sa nimi tu nebudem.
DSC_0016
Príjemná je tiež pomerne dlhá výdrž. S batériou 2420 mAh vystačíte aj pri väčšom zaťažení minimálne jeden celý deň. Pri troche skromnosti dosiahnete kľudne na 2-3 dni prevádzky. A to sa dnes u highend smartphonov cení.
DSC_0017
Nokia fotoaparáty vie. Lenže dnes už toľko na detailoch nezáleží, ako na rýchlosti. To bol obrovský problém Lumia 1020, ktorá fotila bravúrne, lenže čakať niekoľko sekúnd, je naozaj trestuhodné.
DSC_0018
Nová Lumia 930 sa rovnako ako phablet 1520 v tomto našťastie poučila a okrem iného vďaka silnejšiemu hardvéru dokáže fotoaparát nabiehať rýchlejšie aj rýchlejšie robiť snímky.
 DSC_0019
Nokia (dnes už Microsoft) to dokázala. Jej najlepší model stačí na konkurenciu, luxusný dizajn, skvelý displej, odladené prostredie s novými funkciami Windows Phone 8.1 či kvalitný fotoaparát a dlhú výdrž. A hlavne, stojí menej, než konkurencia. Najlepší Windows Phone kúpite za  399 €.
WP_20141109_15_57_11_Pro WP_20141109_15_58_56_Pro__highres

Igor Krahulec

Volám sa Igor Krahulec a som šéfredaktor webov www.mobildobodky.sk, www.pc.dobodky.sk a www.foto.dobodky.sk . Zaujímam sa o IT a mobilné technológie. Venujem sa hlavne mobilným telefónom, ale napríklad aj počítačom a ich perifériám. Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať na e-mail redakcia@dobodky.sk alebo na redakcia@mobildobodky.sk

Advertisement