iPhone oslavuje 10 rokov: nahliadnite s nami na kus mobilnej histórie

„Širokouhlý iPod s dotykovým ovládaním, revolučný telefón, dychberúci internetový komunikátor.“ Dnes je to presne desať rokov od chvíle, keď Steve Jobs predstavil prvý iPhone, neskromne vtedy tvrdil, že Apple znovu vynašiel telefón. My dnes vieme, že mal vtedy pravdu.

Smartphony v roku 2007 mali rezistívne ovládanie displeja, hardvérovú klávesnicu a nie príliš prívetivé prostredie operačných systémov. Snažili sa ponúknuť funkcie, ktoré boli vlastné skôr počítačom, avšak išli na vec pomerne neohrabaným spôsobom. O jablčnom telefóne sa špekulovalo dlho pred jeho uvedením, avšak Apple bol pred desiatimi rokmi šampiónom v utajovaní. Prvýkrát sme tak mohli iPhone uvidieť až po dva a pol rokoch vývoja, presne 9. januára 2007 v 9:41 kalifornského času.

Treba podotknúť, že prvý iPhone nevedel viac, ako jeho vtedajší konkurenti – ponuka aplikácií bola vopred daná (App Store vtedy nebol), hlavná obrazovka nemenná, na komunikáciu s počítačom bolo potrebné používať softvér iTunes. Okrem toho Apple nastavil až nezmyselne vysokú cenu 499 dolárov (za model so 4 GB pamäťou) alebo 599 dolárov (za 8GB model). Tieto aspekty dali vzniknúť už legendárnemu posmechu niekdajšieho riaditeľa Microsoftu Steva Ballmera, ktorý len nedávno uznal, ako sa pred desiatimi rokmi mýlil.

Kúzlo prvého iPhonu spočívalo v jeho neobvyklom spôsobe ovládania, hlavným ovládacím prvkom nebol stylus alebo QWERTY klávesnica, ale prst. Ten intuitívne kĺzal po vtedy obrovskom 3,5 palcovom displeji, ktoré sa mu odvďačil bleskovou odozvou. Displej navyše vedel rozpoznať viac dotykov naraz, a tak prišla k slovu vtedy nevídané gestá pre scrollovanie, zoomovanie a otáčanie obrázkov a pod. iPhone tiež zaujal senzory, ako je proximity senzor či akcelerometer, s ktorými vedel operačný systém iPhone OS 1.0 (neskôr iOS) pracovať a vyhodnocovať blízkosť užívateľovho ucha či naklonenie telefónu.

Prvý iPhone sa začal predávať až päť mesiacov po svojom predstavení, ostatní výrobcovia sa v tomto medzičase snažili prísť s odpoveďou, avšak žiaden z nich výrazne neuspel. V prvých 30 hodinách od začiatku predaja si iPhone kúpilo 270-tisíc záujemcov.

Ďalšie modely len potvrdzovali ťah na bránku, ešte pred začatím predaja stáli pred Apple Stormi nekonečné rady a jablčných telefónov sa každým rokom predávalo viac a viac. V minulom roku Apple predal iPhone s poradovým číslom 1 miliarda a stal sa jedným z najobľúbenejších produktov na celom svete.

Igor Krahulec

Volám sa Igor Krahulec a som šéfredaktor webov www.mobildobodky.sk, www.pc.dobodky.sk a www.foto.dobodky.sk . Zaujímam sa o IT a mobilné technológie. Venujem sa hlavne mobilným telefónom, ale napríklad aj počítačom a ich perifériám. Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať na e-mail redakcia@dobodky.sk alebo na redakcia@mobildobodky.sk

Advertisement