BlackBerry predstavuje vlastnú asistentku

Hlasové asistentky poslednou dobou veľkým hitom a snáď každý väčší výrobca telefónov má svoju vlastnú. Apple spustil šialenstvo so Siri, Google nadviazal s Google Now, Samsung vlastný SVoice a Microsoft nedávno predstavil svoju Cortanu. Operačný systém BlackBerry 10 obsahoval prakticky od začiatku akúsi hlasovú asistentku, ale nebola to žiadna sláva asistentka toho príliš nevedela, všetko jej dlho trvalo, hovorila ako robot a nemala ani vlastné meno. Nie že by na tom nejako v praxi záležalo, ale je to detail, ktorý ju urobí o trochu osobnejšiu a príjemnejšiu na používanie; toto sa podľa mňa obzvlášť dobre podarilo Microsoftu, ktorý do svojich telefónov vniesol dušu virtuálnej asistentky z populárnej hry Halo.

5c5_blackberry-passport-assistant-blackphoneBlackBerry na svojom oficiálnom blogu predstavilo asistentku, ktorú uvidíme v novej verzii 10.3.1, ani u tej síce nepoznáme meno a nevieme či nejaké dostane, ale máme aspoň možnosť si prezrieť nové grafické rozhranie a spoznať niektoré funkcie, ktoré ponúkne. Hlasové ovládanie je od verzie 10.3 spojené s univerzálnym vyhľadávaním na telefóne i internetu a využíva inteligentných príkazov, ktoré využijú hlavne majitelia černíc s klávesnicou. Ak budete chcieť napríklad napísať správu nášmu šéfredaktorovi, môžete priamo z domovskej obrazovky napísať SMS Igor Ahoj, ako sa máš?“. Podobne si môžete aj zavolať, napísať email alebo vytvoriť Facebook status či Tweet, pričom ani neopustíte rozhranie asistencie. Ak ste to nikdy neskúsili, môže to znieť zvláštne, ale v praxi tieto rýchle príkazy oveľa rýchlejšie ako keby ste ručne hľadali kontakt cez adresár alebo inú aplikáciu.

3dc_assistant-main-useHlasovú asistenciu teda využije všetky tieto príkazy bez potreby písať ich ručne.. BlackBerry na blogu poodhalilo, že ich asistentka vám pomôže hlasové hladanie texte pesničky, prečítat vám prichádzajúce správy a emaily Pokial práve šoférujete, zvládne pokročilejšiu prácu s emailom.

7d1_img-20140325-150356BlackBerry sa tiež chváli, že by mala ich asistentka excelovať v rozpoznávaní hlasu, na slovenčinu si ale tiež nerobte veľké nádeje vývoj inteligentnej hlasovej asistencie je veľmi náročný a zdĺhavý a Slovenská republika najskôr nikdy nebude dosť veľkým trhom pre to, aby sa do toho niekto púšťal. Avšak uvidíme v praxi ako užitočná naozaj bude. Ja som bol k hlasovým asistentkám vždy skeptický a po fáze prvotného nadšenia som zistil, že všetky akcie rýchlejšie vykonám ručne ako keby som o ne žiadal asistentku, avšak napríklad Cortana ma veľmi milo prekvapila a naozaj som ju denne aktívne používal napríklad pre nastavovanie budíka, volanie alebo presúvanie udalostí v kalendári. BlackBerry teda v tomto dosť veľkú konkurenciu a uvidíme či dokáže hodiť na stôl nejaká esá.

Igor Krahulec

Volám sa Igor Krahulec a som šéfredaktor webov www.mobildobodky.sk, www.pc.dobodky.sk a www.foto.dobodky.sk . Zaujímam sa o IT a mobilné technológie. Venujem sa hlavne mobilným telefónom, ale napríklad aj počítačom a ich perifériám. Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať na e-mail redakcia@dobodky.sk alebo na redakcia@mobildobodky.sk

Advertisement