Apple predstavil nový iPhone 5S so snímačom odtlačkov prstov Touch ID

Apple dnešným dňom ukončil takmer deväť mesiacov špekulácií o novom iPhone 5S, ten sa totiž prvýkrát ukázal oficiálne svetu a my už teraz vieme, ako očakávaná novinka od Apple vyzerá. Tim Cook uviedol, že sa jenda o najpokročilejšie iPhone, ktorý kedy spoločnosť uviedla na trh, o telefón, ktorý znamená skutočne významný pokrok v oblasti mobilných technológií a technológií celkovo. Telefón je vyrobený z high-grade, teda z veľmi kvalitného hliníka, ktorý je omnoho odolnejší ako u iPhone 5S. Nové sú okrem materiálu a technológií tiež farby a ako sa už podľa únikov očakávalo, spoločnosť ponúkne zlatú, čiernu a striebornú farbu u iPhone 5S.

Apple A7 64-bit
Apple do nového iPhone 5S nasadil skutočne výkonný procesor, dočkali sme sa totiž 64-Bit Apple A7 procesora a spoločnosť Apple je tak prvou na svete, ktorá použila u smartphone 64-bitový procesor. V procesora je viac ako jedna miliarda tranzistorov, je až 56x rýchlejší v spracovaní grafiky ako prvý iPhone a viac než dvarkát rýchlejší ako iPhone 5. Procesor ponúka podporu pre OpenGL 3.0 a má podporu pre 32-bit aj 64-bit aplikácie. Výpočtový výkon je 40x rýchlejší ako u prvého iPhone a vača ako 2x rýchlejší ako u iPhone 5. Novinka teda ponúka výkon na úrovni slabších stolových počítačov, čo ako Apple zdôrazňuje môžu využiť vývojári aplikácií a hier, u ktorých sa očakáva najmä posun grafiky, čo spoločnosť ukázala na hre od Epic Games, teda na očkávaném Infinity Blade 3.

iPhone 5S ponúkne nový pohybový senzor M7, ktorý je súčasťou procesora Apple A7, ktorý je v podstate kombináciou gyroskopu, akcelometer a digitálneho kompasu, vďaka čomu Apple vytvoril novú generáciu fitness čidlá. Apple pre nový procesor prispôsobil tiež operačný systém iOS 7, ktorý pôjde skutočne veľmi svižne. Čo sa batérie týka, ponúkne iPhone 5S výdrž 10 hodín na 3G, 250 hodín Stand-by, 10 hodín LTE surfovanie po internete a 40 hodín prehrávania hudby.

hero_start__keyframeKamera a fotoaparát
Apple iPhone 5S ponúkne novú kameru zostavenú z 5 sklenených členov, ktoré navrhol priamo tím spoločnosti Apple tak, aby dosiahli f/2.2 a zároveň dokázala šošovka zachytiť o 15% obrazu viac než šošovka iPhone 5. Tá však stále ponúka 8Mpix ako u iPhone 5. V kombinácii s novým bleskom, ktorý Apple označuje ako True tone, kúpime lepšie fotografie aj v noci alebo za šera. Fotoaparát automaticky nastaví expozíciu, vyváženie bielej a dynamickú mapu tónov, autofokus dokáže využiť 15 zón. iPhone 5S dokáže ponúknuť vďaka kombinácii dvoch LED diód v blesku až 1000 rôznych nastavení blesku, ktoré sa automaticky prispôsobí danej scéne.

Fotoaparát dokáže odfotiť 10 snímok za sekundu az nich automaticky vybrať najlepšiu fotografiu. Nahrávanie videa je teraz možné urobiť aj vo slow-motion režime, kedy kamera zachytí 120fps, teda snímok za sekundu pri rozlíšení 720p, teda HD. Užívateľ si potom môže vďaka tomuto slow-motion režime vybrať akej časti videa chce nechať spomalené a ktoré sa prehrajú v normálnej rýchlosti. Panorama snímky je možné vyfotografovať v rozlíšení až 28 MPix.

camera_hero1touch ID
Ako sa špekulovalo už od začiatku tohto roka, Apple skutočne u iPhone 5S ponúkol senzor odtlačkov prstov. Home button tlačidlo je teraz pokryté zafírovým sklíčkom pod ktorým sa ukrýva senzor Touch ID, ktorý 170 mikrónov a má rozlíšenie 500ppm a dokáže čítať odtlačky prstov v 360 stupňoch. Pomocou Apple ID môžete potvrdzovať nákupy v iTunes App Store, odomknúť telefón alebo ďalšie veci, ktoré ste potvrdzovali zadaním hesla. Vývojári môžu Touch ID využiť vo svojich aplikácií. Krúžok okolo tlačidla Touch ID je z nerezovej ocele a slúži pre detekciu prsta. Nastaviť Touch ID je veľmi jednoduché a dokonca môžete pridať aj ďalších používateľov, ktorí môžu Touch ID využívať. Zafírové sklíčko ktoré pokrýva Touch ID je v podstate vďaka svojmu zakrivenie miniatúrny objektív, vďaka ktorému dokáže senzor pod sklíčkom naskenovať skutočne aj tie najmenšie detaily v odtlačku prstov. Odtlačky prstov sa neukladajú na Apple serveri ani na iCloud.

touchid_heroCena a dostupnosť

Apple ponúkne opäť tri kapacitné varianty, teda 16GB – 199 $, 32GB – 299 $, 64GB – 399 $. Uvedené ceny sú samozrejme pri 2 ročnej viazanosti u US operátora, ale jedná sa o rovnaké ceny aké platili pri viazanosti u iPhone 5, vďaka čomu sa dá očakávať, že Apple iPhone 5S nezdražejú. iPhone 5S bude dostupný 20. 9. a predobjednávať ho bude možné 13. 9. Vyššie uvedené termíny však neplatí pre ČR / SR, tam Apple zatiaľ dostupnosť neuviedol. Apple ponúkne na iPhone 5S špeciálnej gumoveé obaly, vrátane edície Product RED.

 

 

Igor Krahulec
Volám sa Igor Krahulec a som šéfredaktor webov www.mobildobodky.sk, www.pc.dobodky.sk a www.foto.dobodky.sk . Zaujímam sa o IT a mobilné technológie. Venujem sa hlavne mobilným telefónom, ale napríklad aj počítačom a ich perifériám. Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať na e-mail redakcia@dobodky.sk alebo na redakcia@mobildobodky.sk

Advertisement