Apple možno presunie výrobu iPhonov do Spojených štátov

Veľké spoločnosti, tým skôr ak sú mimo Ázie, väčšinou situujú výrobu svojich produktov do krajín tretieho sveta (napríklad India), alebo práve do krajín východnej Ázie, typicky do Číny. Podobná situácia panuje aj u americkej firmy Apple, do budúcnosti sa ale filozofia výroby môže zmeniť a továrne na iPhony sa možno budú sťahovať do USA.

gsmarena_0013-650x406

Kto niekedy držal v ruke akékoľvek zariadenie od Apple, mohol si všimnúť dve vety ukrytých niekde vzadu na prístroji, kde stojí „Assembled in China“, čo má znázorňovať, že všetky produkty od Apple sú amerického pôvodu, ale sú konštruované v Číne a to pod hlavičkou spoločností Foxconn a Pegatron. A práve v tejto chvíli nám do príbehu vstupuje novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump, ktorý je rázne proti tomu, aby sa na výrobe (alebo len „skladanie“) produktov z USA podieľala aj iné krajiny, hoci to do tejto doby bolo úplne bežné .

Proti tomuto názoru je pochopiteľne celý Apple, pretože podobný krok by pravdepodobne znamenal nutnosť rozviazaní zmluvy s Foxconn a predovšetkým značnú finančnú injekciu do nových priestorov, o pravdepodobnom zdržaniu výroby ani nehovoríme. Len si spomeňme na rok 2014, kedy sa o podobný experiment pokúšala spoločnosť Motorola, keď chcela svoju výrobu presunúť do Ameriky. Výsledok nebol pozitívny, keďže Motorolu potopili logicky väčšie náklady na výrobu v USA, ako v „lacnejšej“ Číne.

Igor Krahulec

Volám sa Igor Krahulec a som šéfredaktor webov www.mobildobodky.sk, www.pc.dobodky.sk a www.foto.dobodky.sk . Zaujímam sa o IT a mobilné technológie. Venujem sa hlavne mobilným telefónom, ale napríklad aj počítačom a ich perifériám. Ak by ste čokoľvek potrebovali neváhajte ma kontaktovať na e-mail redakcia@dobodky.sk alebo na redakcia@mobildobodky.sk

Advertisement